PROGRAM "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI"

logo_LPA-1

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria przyszłości w naszej szkole

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy  i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:
drukarki 3D wraz z akcesoriami, laptopy ACER, zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit, kamery, aparaty, gimbale do aparatu, statywy, mikrofon kierunkowy, stację lutowniczą Hot Air z gorącym powietrzem,  oświetlenie do realizacji nagrań, mikroporty, piłę ramową kontową, zestaw taterników do drewna, zestaw narzędzi ucznia, tempery różne kolory, pudełko kreatywne z drewnianymi akcesoriami, pistolet do klejenia na gorąco wraz z wkładami, duże krosno, włóczki, guziki, koraliki.

Sprzęt, który otrzymaliśmy zostanie wykorzystany na wszystkich zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych, uroczystościach szkolnych i lokalnych, zawodach sportowych i wycieczkach.

Działania podejmowane z wykorzystaniem sprzętu "Laboratoriów Przyszłości":