Zasady rekrutacji do oddziału przedszkolnego
§1
- Ilekroć w zasadach rekrutacji mowa o przedszkolu należy przez to rozumieć także oddział przedszkolny funkcjonujący w strukturze szkoły podstawowej.
- Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli przeprowadza się na wolne miejsca w przedszkolu.
§2
- Rodzice dzieci przyjętych do przedszkoli składają na kolejny rok deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.
- Wzór deklaracji, o której mowa w pkt 1 stanowi załącznik nr 2.
§3
- Kandydaci zamieszkali poza obszarem Gminy Ciężkowice mogą być przyjęci do danego przedszkola na terenie tej gminy, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami w tym przedszkolu.
- W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych poza obszarem Gminy Ciężkowice przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne. Bierze się pod uwagę kryteria z pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego.
§4
- Wniosek o przyjęcie do przedszkola składa się u dyrektora przedszkola w siedzibie przedszkola, wzór wniosku stanowi załącznik nr 3.
- Wniosek o przyjęcie do przedszkoli może być złożony do nie więcej niż trzech wybranych przedszkoli. We wniosku określa się kolejność wybranych przedszkoli w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych.
§5
- Wniosek zawiera:
- Imię, nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL kandydata, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
- Imiona i nazwiska rodziców kandydata lub prawnych opiekunów;
- Adres miejsca zamieszkania rodziców lub prawnych opiekunów i kandydata;
- Adres poczty elektronicznej i numery telefonów rodziców lub prawnych opiekunów kandydata;
- Wskazanie kolejności wybranych przedszkoli od najbardziej do najmniej preferowanych;
- Inne, ważne zdaniem rodziców informacje dotyczące dziecka.
- Wzór wniosku, o którym mowa w pkt 1 stanowi załącznik nr 2.
§6
- Do wniosku dołącza się dokumenty i oświadczenia potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów rekrutacyjnych:
- oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata (rodziny wychowującej troje i więcej dzieci);
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. z 2011 r. Nr127, poz.721, z późn. zm.);
- prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem;
- dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013r. poz. 135, ze zm.).
- Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów określonych przez organ prowadzący.
- Dokumenty, o których mowa w §6 ust 1 pkt 1-4 są składane w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu, zgodnie z art.76a, §1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu.
- Oświadczenia, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuję pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
§7
- Terminy rekrutacji:
- Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu należy złożyć w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego;
- Wniosek o przyjęcie do przedszkola wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w terminie od 1-31 marca;
- Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych zostaną podane do publicznej wiadomości w terminie do 25 kwietnia;
- Rodzic/opiekun prawny kandydata zakwalifikowanego do przedszkola potwierdza wolę przyjęcia w terminie do 27 kwietnia;
- Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych zostaną podane do publicznej wiadomości w terminie do 29 kwietnia;
- Wnioski o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia przez komisję rekrutacyjną rodzic/opiekun prawny składa u dyrektora przedszkola w terminie 7 dni od podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych;
- Przygotowanie i wydanie uzasadnienia odmowy przyjęcia sporządza się w terminie do 5 dni od złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia;
- Złożenie do dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia w terminie 7 dni od terminu otrzymanego pisemnego uzasadnienia odmowy przyjęcia;
- Rozstrzygnięcie przez dyrektora odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej wyrażonego w pisemnym uzasadnieniu odmowy przyjęcia w terminie do 7 dni od dnia złożenia odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej do dyrektora.
§8
- Kryteria naboru do przedszkoli :
- Do przedszkoli przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze gminy.
- W przypadku większej liczby kandydatów zamieszkałych na obszarze gminy, niż liczba miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
- wielodzietność rodziny kandydata;
- niepełnosprawność kandydata;
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
- objęcie kandydata pieczą zastępczą;
- Kryteria te mają jednakową wartość tj. 1 punkt.
§9
- Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza komisja rekrutacyjna.
- Komisję rekrutacyjną powołuje dyrektor przedszkola/szkoły,
- Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- W skład komisji rekrutacyjnej wchodzi, co najmniej 5 przedstawicieli rady pedagogicznej. W przypadku, gdy liczba nauczycieli wchodzących w skład rady pedagogicznej jest mniejsza skład komisji może być uzupełniony o przedstawiciela organu prowadzącego wyznaczonego przez ten organ. Może być uzupełniony w porównywalnej proporcji przez przedstawicieli rady rodziców.
- W skład komisji rekrutacyjnej nie może wchodzić dyrektor przedszkola/szkoły oraz osoba, której dziecko jest objęte postępowaniem rekrutacyjnym.
- Do zadań komisji rekrutacyjnej należy :
- Ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;
- Ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych;
- Sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego;
- Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może się zwrócić do Burmistrza(wójta), właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. Burmistrz potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni;
- W celu potwierdzenia tych okoliczności Burmistrz gminy korzysta z informacji, które zna z urzędu, lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji o okolicznościach zawartych w oświadczeniach, jeżeli instytucje te posiadają takie informacje. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu, o którym mowa w art. 23 ust.4 a ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz.U. z 2013, poz. 1456 ze zm).
- Na żądanie Burmistrza gminy instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielenia wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności zawartych w oświadczeniach, jeżeli posiadają takie informacje.
- Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do przedszkola, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego kandydat został zakwalifikowany oraz złożył wymagane dokumenty.
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do przedszkola.
- Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informację o liczbie wolnych miejsc.
- Listy podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie danego przedszkola. Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia.
- Dzień podania do publicznej wiadomości listy jest określany w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
- W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego przedszkola.
- Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica/opiekuna prawnego kandydata z wnioskiem. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
- Rodzic/opiekun prawny może wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
- Dyrektor przedszkola rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od otrzymania odwołania .Na rozstrzygniecie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.
- Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przedszkola przeprowadza postępowanie uzupełniające.
- Postępowanie uzupełniające powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.
- Do postępowania uzupełniającego stosuje się te same przepisy co do postępowania rekrutacyjnego.
- Dane osobowe kandydatów zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentacja postępowania są przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego w danym przedszkolu.
- Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania rekrutacyjnego są przechowywane w przedszkolu, przez okres roku, chyba że na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.